loading


KIYAMET : 2.DÜNYA SAVAŞ - Şok

Sınıflandırılmamış, renklendirilmiş ve geri yüklenmiş görüntüler, 2. Dünya Savaşı'nı daha önce hiç görmediği şekilde ortaya koyuyor.Haziran 1940'da Fransa'nın Paris'ten çekilmesiyle, amatör film yapımcıları binlerce insan aileleri ve en değerli eşyaları ile yolları kapladığı için bu çıkışı belgeledi.İngilizler molozdan elenince, insanlar Blitz boyunca Hitler'e karşı durmanın anlamını yakalamak için kameraları yakaladı.Ve Nazi ordusu Moskova'ya giderken Sovyet Rusya'nın çamurundan ve karından sızar hale geldikçe askerler, karşılaştıkları zorlukları 8 mm kameralar kullanarak çekti.Bu, İkinci Dünya Savaşı'ndaki hisse senedi, habercilik veya propaganda görüntüleri yetkililerin onaylamadığı ve izleyicilerin görmeye alıştıkları yerler değildi. Bu bazen savaşa ilk elden şahit olanların kışkırtıcı görüntüleri çekiyordu. Bu, sivillerin görebilmesi için 'uygun olmayan' görüntülerdi. Savaşın sonunda bu ve savaşın yıkımının diğer "En Gizli" görüntüleri saklandı ve unutuldu.Şimdi, birkaç özel koleksiyonerin ve arşivcinin gayretleri sayesinde, unutulmuş bu filmler, II. Dünya Savaşı'nın 70. yıldönümü anısına olağanüstü bir 6 bölümlü seride yeniden keşfedildi, restore edildi ve yer aldı.

@Ziyaretçi Ankara 9674886
# Şok
bir yıl önce

korkup kaçan ingilizleri bile kahraman gibi anlatan belgesel, nazizme karşı 30 milyon kurban veren sovyetleri neredeyse naziler gibi anlatmayı seçiyor. tipik batı kafası

@Ziyaretçi Ankara 8430428
# Şok
2 yıl önce

Ne kadar bazı yerlerinde yanlı bir belgesel olsa da bu görüntüler ve müzikler o zamanın atmosferini inanılmaz bir şekilde yaşatıyor.

@Ziyaretçi Istanbul 7965597
# Şok
2 yıl önce

vay vay neler olmuş

DİĞER BÖLÜMLER