BÜYÜK DÜNYA TARİHİ

Genel Bakış

Andrew Marr, doğanın büyük güçlerinin ve bireysel dehanın bugün yaşadığımız dünyayı nasıl şekillendirdiğinin hikayesini anlatan 70.000 yıllık insanlık tarihi boyunca epik bir yolculuğa çıkıyor.Andrew Marr, modern dünyamızı şekillendirmeye yardımcı olan on önemli olayı araştırıyor: Büyük İskender'in fethi; Fransız Devrimi; Endüstri devrimi; Rus serflerinin kurtuluşu; Amerikan İç Savaşı; Hitler'in iktidara gelişi ve Münih Putsch; Gandhi'nin sivil itaatsizlik kampanyası; Kontraseptif hap; Atom Bombası ve Çin'in yirminci yüzyıl tarihi.

BÖLÜM SAYISI
8
PUAN SAYISI
15
PUAN YÜZDESİ
% 95
GÜNCELLEME
02 Mart 2015
KANAL
Fragman
OFFICIAL TRAILER
BÜYÜK DÜNYA TARİHİ fragmanını izle
02 Mart 2015
@james
# Bölüm 8
5 ay önce

Büyük Dünya Tarihi 8. Bölüm 24. ve 25. Dakika için düzeltme - Aslında Japonya kayıtsız şartsız teslim olmuştu. Hiroshima ve Nagasaki Japonların çok gelişmiş sanayi şehirleriydi. Abd üstünlük yarışında önde olabilmesi için o şehirlerin de yok edilmesi gerekiyordu. Bombanın 2 adet olmasının sebebi uçaklardan birisi hedefi ıskalarsa veya Bombardıman uçağı düşer veya düşürülürse diye yedekli iş yapmışlar. ilk uçak işini başarınca "e ikinci bomba el de mi kalsın gelmişken onu da patlatalım bari" olmuş. İşin hazin tarafı öldürülen kişilerin asker olmayıp kadın, çocuk, yaşlı ve savaş gazileri olması. Robert Oppenheimer iki yıl sonra şunları söylemişti: “ Dünyanın artık aynı olmayacağını biliyorduk. Bazıları güldü, bazıları ağladı, insanların çoğuysa sessizdi. Hindu yazıtı Bhagavad-Gita’daki bir sözü hatırlıyorum, ‘Şimdi ben Ölüm oldum; dünyaların yok edicisi.’ Son pişmanlık böyle birşey. İyi seyirler dilerim.

@james
# Bölüm 6
5 ay önce

Narrator abi ( Hikayeci) Büyük Dünya Tarihi 1. Sezon 6. Bölüm 43. dakika çiçek aşısı ile ilgili ufak düzeltme yapayım. İngiltere’nin Osmanlı büyükelçisinin eşi Lady Mary, 1717 yılında Osmanlı topraklarındayken Türklerin; yeni doğum yapmış ineklerin ilk ağız sütünü (Kolostum), Türk çocuklarının kollarına çizik atıp deri altına enjekte ettiğini görmüştü. Lady Mary 1721’de İngiltere’ye döndüğünde aynı yöntemi kendisi ve oğulları üzerinde de uyguladı. Ancak ilk çiçek aşısını resmen 1796’de İngiliz Dr. Edward Jenner geliştirdi. Avrupadaki çocular 75 yıl daha çiçek hastalığından ölmeye devam edecekti. Hastalık en son 1977’de Somali’de görüldü. Meraklısına özel not. 2002 yılından itibaren Çiçek aşısı Türkiyede yapılmamaya başlandı. Abd ve Rusya başta olmak üzere pek çok ülkede Biyolojik silah olarak saklandığı bilinmektedir. Çiçek ile su çiçeği hastalıkları birbirinden farklıdır. İyi seyirler dilerim.

Second Tab